Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home2/msjnir/public_html/includes/config.php on line 11
افراد
نام
استیو جابز
سال تولد
1955
کشور
آمریکا
صنعت
کامپیوتر و فناوری اطلاعات
فعالیت کلیدی
تاسیس اپل
وضعیت فعلی
فوت در سال 2011
داستان زندگی
نکات
مطالب
سال های ابتدایی زندگی
استیو جابز در سال 1955 به دنیا آمد.پدرش عبدالفتاح جندالی (Abdulfattah Jandali) یک مهاجر سوری بود اما مادرش جوانی کارول اسچیبل (Joanne Carole Schieble) آمریکایی بود.پدر جوانی به شدت با ازدواج دخترش با پدر استیو جابز عبدالفتاح مخالف بود که در نهایت این مخالفت باعث شد مادر استیو جابز مجبور شود سرپرستی او را به خانواده جابز در ایالت کالیفرنیا بسپارد. استیو توسط پل و کلارا جابز، زوجی که از نظر مالی پایین تر از طبقه ی متوسط محسوب می شدند به فرزندخواندگی پذیرفته شد اما نکته جالب اینکه استیو جابز همیشه از پل و کلارا به عنوان والدین اصلی خود یاد می کرد. پل که یک مکانیک بود به استیو جابز در مورد علم الکترونیک و باز و بسته کردن قطعات الکترونیکی چیزهای زیادی آموخت. استیو جابز از همان دوران کودکی علاقه خاصی به این حوزه پیدا کرد و به استعداد درونی و پنهان اش در حوزه کار با قطعات الکترونیکی پی برد. 13 ساله بود که با استیو وزنیاک (Steve Wozniak) ، نابغه کامپیوتری 18 ساله ای ملاقات کرد که بعدها شریک استیو و یکی از بنیانگذاران شرکت اپل شد.
یادگیری و تحصیل
دوران ابتدایی برای استیو خسته‌کننده بود. معلم کلاس چهارم در موفقیت‌های بعدی او نقش زیادی داشت، وی بود که او را با توانایی‌هایش آشنا کرد، جابز از او هنوز به عنوان یک قدیس یاد می‌کرد. او باعث شد که استیو کلاس پنجم را به صورت جهشی طی کند و دورهٔ ابتدایی را یک سال زودتر به اتمام برساند. استیو همیشه در سخنرانی‌های اچ‌پی در پالو آلتو شرکت می‌کرد و بعدها به استخدام همانجا درآمد و به عنوان کارمندان تابستانی همراه استیو وزنیاک کار می‌کردند.در سال ۱۹۷۲، جابز از دبیرستان «هومستید» در شهر کوپرتینو در کالیفرنیا فارغ‌التحصیل شد و در کالج رید در شهر پورتلند ایالت اورگن ثبت نام کرد، اما بعد از یک نیمسال تحصیلی انصراف داد.کالج رید، یک کالج هنرهای لیبرال است و پیدایش فردی چون استیو جابز حاکی از پراهمیت بودن این علوم است. استیو پس از انصرافش، در بعضی از کلاس‌های کالج از جمله خوشنویسی شرکت می‌کرد. این هنر در شغل آینده استیو تاثیر به‌سزایی داشت. این هنر به استیو ایده سبک حروف چندگانه را بخشید، که در کامپیوتر مکینتاش دیده می‌شود. جابز می‌گوید: «اگر در کالج وارد آن کلاس(خوشنویسی) نمی‌شدم، مکینتاش هرگز چندین طرح حروف یا فونت‌های فاصله‌دار مناسب را نداشت. و از آنجایی که ویندوز دقیقا مکینتاش را کپی کرده‌است، کامپیوتر هیچ کسی این فونت‌ها و طرح‌ها را نداشت.»